Coraz częściej słyszymy w Polsce o zjawisku zwanym „syndromem chorego budynku” lub zamiennie „zespołem dolegliwości chorego budynku”.
Syndrom ten jest efektem kilku niekorzystnych czynników, a szczególnie ograniczonej wentylacji i dużej ilości emitowanych zanieczyszczeń. Coraz więcej osób pracujących lub mieszkających w takich budynkach odczuwa ogromny dyskomfort – zarówno psychiczny, jak i fizyczny. Mogą zaobserwować u siebie różne reakcje organizmu, m.in. objawy alergiczne, migreny, zawroty głowy, rozdrażnienie, problemy z koncentracją, jak również zmiany skórne.
Co powoduje syndrom chorego budynku (SBS, z ang. sick building syndrome)?
SBS może być spowodowany czynnikami biologicznymi, jak i chemicznymi w tym toksycznymi materiałami budowlanymi oraz innymi czynnikami jak: formaldehyd, zła jakość powietrza w pomieszczeniach, nieodpowiednia wentylacja, narażenie na pleśń, wilgoć, zanieczyszczenie z zewnątrz lub kombinacją wielu czynników na raz. Z biegiem czasu, wiele budynków rozwija w sobie długoterminowe problemy, które wywołują syndrom chorego budynku. Dzieje się tak dlatego, że budynek nie jest obsługiwany i utrzymywany zgodnie z pierwotnie zaprojektowanym planem, standardami i zasadami bezpieczeństwa.
W ostatnich latach budynki użyteczności publicznej i nie tylko, stały się coraz bardziej hermetyczne w celu oszczędzania energii i zapewnienia niższych kosztów ogrzewania i chłodzenia. Jednak, gdy powietrze nie jest odpowiednio rozprowadzone (wprowadzone i wyprowadzone), należy wziąć pod uwagę skutki – to spowoduje niską jakości powietrza w pomieszczeniach i może spowodować dodatkowe problemy z wilgotnością i nagromadzeniem toksycznej pleśni wewnątrz.
Jakie są dokładne objawy?
W tzw. “chorych budynkach” codzienne objawy mogą ulec złagodzeniu lub całkowitemu zniknięciu po opuszczeniu lokalu, zwłaszcza jeśli osoby przebywają na wyjeździe przez dłuższy okres czasu.
Typowe krótkoterminowe objawy to zmęczenie, bóle głowy, zawroty głowy, wzrost ataków astmy, przeziębienie i grypopodobne doświadczenia, kaszel, nudności i podrażnienie oczu czy gardła. Podjęcie kroków w celu poprawy jakości powietrza w pomieszczeniach może znacznie zmniejszyć te objawy!
Reasumując, syndrom chorego budynku może powodować problemy z wydajnością zarówno w domu, jak i w miejscu pracy. Jednym z kluczy do wyeliminowania tego problemu jest poprawa jakości powietrza w pomieszczeniach poprzez zainstalowanie oczyszczaczy powietrza, zapewnienie odpowiedniej wentylacji, unikanie stosowania toksycznych materiałów czy środków czyszczących powierzchnie oraz odpowiednia regulacja wilgotności (i przepływu powietrza)!
Drużyna ILMATEC